Aktuariusz zawód dla każdego?

Według przeprowadzonych badań przez amerykańskich naukowców i przedsiębiorców zajmujących się rynkiem pracy, jednym z zawodów marzeń, który pozwala na niezwykłą satysfakcję z wykonywanych zajęć, wyższe zarobki, a także niższy nakład pracy jest aktuariusz. Jednak należy sobie zadać pytanie, czy jest to rzeczywiście zawód dla każdego? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba przede wszystkim na początku bliżej przyjrzeć się temu tajemniczemu zawodowi.

aktuariuszWielu osobom taki zawód może się wydawać czymś abstrakcyjnym, albowiem trudno o nim usłyszeć w telewizji, przeczytać w prasie lub w sieci. Jest on bliżej znany w branży finansowej oraz związanej z ubezpieczeniami. Niektórym osobom myli się on nawet z akcjonariuszem. Tymczasem aktuariuszem jest osoba, która w swej dziedzinie jest niezwykle starannie wykształcona z zakresu matematyki ubezpieczeniowej, finansowej czy też statystyki. Praca takiej osoby polega na obliczaniu ryzyka. Jest ono związane z branżą ubezpieczeniową, funduszy emerytalnych, czy też inwestycyjnych. Taka osoba może zajmować się wyceną projektów, funduszy, biznesplanów.

I tutaj przechodzimy do sedna całej sprawy, a mianowicie, czy aktuariusz to zawód dla każdego? Niestety wyłącznie dla wybranych osób. Żeby zostać aktuariuszem trzeba wykazać się wyjątkowymi umiejętnościami, wyższym wykształceniem z zakresu studiów matematycznych i finansowych, niekaralnością w sektorze finansowym i obrotu dokumentami, a także wcześniej trzeba odbyć dwuletni staż u aktuariusza. Najważniejszym warunkiem i kryterium spełniającym wszelkie wymagania ku zostaniu taką osobą jest zdanie niezwykle trudnego egzaminu organizowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego. O tym, że jest to zawód dla wybranych niech świadczy fakt, że w naszym kraju aktuariuszami jest zaledwie kilkaset osób! Dlatego chcąc znaleźć się w tej branży trzeba być nastawionym na ciężką pracę oraz wiele wyrzeczeń.