Nowoczesne centrum danych – bezpieczeństwo i nowoczesność

Wraz z wprowadzeniem nowoczesnych systemów informatycznych w firmach oraz zmiany tradycyjnej bazy danych na elektroniczną, wiele firm potrzebuje nowoczesnych centrów danych, w których w bezpieczny sposób mogą być przechowywany wszelkie niezbędne dokumenty i dane firmowe. W związku z tym powstaje coraz więcej nowoczesnych centrów danych, które można potocznie nazwać po prostu serwerowniami. Są to miejsca, w których w bezpieczny sposób można przechowywać określoną ilość danych. Dla bardzo rozwiniętych firm z branży IT lub jakiejkolwiek innej, gdzie gromadzonych jest ogromna ilość danych o wiele lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z zewnętrznych serwerów aniżeli własnych, gdyż jest to większa gwarancja bezpieczeństwa takowych plików.

centrum danychDla przeciętnego Kowalskiego centrum danych wydaje się czymś abstrakcyjnym. W rzeczywistości są to niezwykle ważne urządzenia wymagające odpowiednich warunków do pracy. Wiele serwerowni zostało wybudowanych tylko i wyłącznie dla kolokacji i usług telekomunikacyjnych. Chcąc skorzystać z usług takich form należy wynająć powierzchnię serwerową, a także rodzaj i ilość skrzynek serwerowych. Cena jest uzależniona od wielkości oraz mocy zasilania.

W tego rodzaju miejscach stosuje się specjalne środki bezpieczeństwa oraz zabezpieczenia, których zadaniem jest ochrona wszelkich danych przechowywanych na serwerze. Częstą praktyką jest tworzenie kopii zapasowych na innych serwerach, dzięki czemu w przypadku jakiejkolwiek awarii można bezproblemowo odzyskać utracone dane. Choć mało osób może sobie zdawać z tego sprawę, w takich miejscach niezwykle ważna jest temperatura pracy. Według przeprowadzonych badań i pomiarów ustalono, że optymalnym zakresem temperatur w takim centrum danych jest 20-25 stopni Celsjusza. Przeprowadzone jednak testy wykazały, że optymalna temperatura pracy serwerów może oscylować nawet w granicy 35 st. Celsjusza. To ogromna zmiana dla centrów danych, gdyż można znacznie obniżyć rachunki za chłodzenie i klimatyzację.

Nowoczesne centra danych coraz częściej oferują także możliwość korzystania z chmury, dzięki czemu można mieć dostęp do swych danych z każdego możliwego urządzenia elektronicznego z dostępem do sieci. Jest to niezwykłe ułatwienie dla wielu osób, gdyż poprzez smartfony oraz tablety można operować swymi danymi bez konieczności przebywania w siedzibie formy.